Dobry vaporyzator

Dobry vaporyzator

Co to jest vaporyzator?

Jest to urządzenie służące do inhalacji bezdymnej, mające na celu podgrzanie i odparowanie jakiejś substancji. Urządzenie jest zbudowane z komory, do której możemy włożyć (nabić) jakąś substancję. Może to być materiał roślinny (susz), ale także substancje płynne lub o konsystencji wosku czy oleju. Komora ta jest podgrzewana w wysokiej temperaturze i dzięki temu powstaje para, która jest inhalowana przez użytkownika. Obecnie na rynku występują takie popularne marki vaporyzatorów jak Arizer, Boundless, Davinci, Fenix czy Crafty.

Wydajność waporyzatora

Przy ocenie wydajności vaporyzatora trzeba zwrócić uwagę na podstawowe kryteria jak temperatura, gęstość suszu, wagowa zawartość wody oraz olejów, konsystencja materiału w komorze grzejącej, czas przechowywania par pomiędzy wytworzeniem a inhalacją oraz na metodę inhalacji (sposobu wdychania).

Zastosowanie vaporizera w medycynie i przez kucharzy


W medycynie jest to często vaporyzator z wymuszonym obiegiem powietrza, czyli posiada doczepiany balon, który zostaje zapełniony parą wytworzoną przy podgrzaniu materiału. Następnie zdejmuje się balon i inhaluje jego zawartość.
Badania wykazały że waporyzacja konopi w istotnym stopniu ogranicza przyjmowanie substancji szkodliwych w porównaniu z tradycyjnym przyjmowaniem poprzez palenie. Jest to bardzo istotne dla pacjentów medycznej marihuany wykorzystanej przy leczeniu takich chorób jak: przewlekłym bólem stwardnienie rozsiane, padaczka, i HIV / AIDS.

Z kolei w kuchni wapowanie wykorzystuje się do podgrzania do odpowiedniej temperatury ziół oraz przypraw. Ma to na celu dużo efektywniejsze uwalnianie się smaku. Inne metody mogą być mniej skuteczne i pozbawić jedzenie intensywnego i wyrazistego smaku.

Jaki wybrać vaporyzator?

Na rynku pojawiło się wiele marek vaporizerów, więc warto przyjrzeć się kilku najpopularniejszym do których możemy zaliczyć między innymi: Arizer, Boundless, Davinci, Fenix czy Crafty.

Przykładowy Arizer AIR II oferuje nam szklany ustnik, który przenosi smak bardziej skutecznie niż plastikowy lub metalowy ustnik. Waporyzator uruchamia się przez przytrzymanie dwóch dolnych przycisków przez czas 6 sekund. Sygnał dźwiękowy oraz powitanie na przejrzystym wyświetlaczu OLED informuje, że urządzenie jest gotowe do użytku.

Marka Boundless w swojej ofercie ma model CFC 2. 0, który korzysta z przeprojektowanego ustnika, odpornego na ciepło i dłuższego od poprzedniego modelu, usprawniając w ten sposób przepływ powietrza i gwarantując użytkownikom pełnię smaku mieszanki ziołowej. Nagrzewa się maksymalnie w 30 sekund.

Jak widać vaporyzator może mieć zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w medycynie, a wybranie konkretnego modelu urządzenia, które ma nam służyć na wiele lat, może być ciężką decyzją ze względu na mnogość modeli.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *